travesti Brezilya Fönü Yaptıran Ankara Travestileri – Blog Travesti – istanbul travesti ankara travesti

Brezilya Fönü Yaptıran Ankara Travestileri

Travesti saçlarını yıkandığında bozulmayan, uzun zaman kalıcılığını koruyan bir fönün kulağa son derece hoş geldiğini söyleyebiliriz. Ancak yaptırmadan önce Brezilya fönünü tüm yönleriyle araştırmak büyük önem taşıyor; aksi takdirde beklenmedik sonuçlar ortaya çıkabilir; ya da saç sağlığı uzun süreliğine bozulabilir. İşte Brezilya fönü ile ilgili pek bilinmeyen gerçekler:

Brezilya fönü nedir?

Brezilya fönü, bir keratinle saç düzleştirme işlemidir. Saçınızın doğasında da bulunan keratin, aslında bir tür proteindir. Brezilya fönünü yapan uzman, saçınıza önce keratinli saç düzleştirme ürününü uygular ve ardından bunu saçlarınıza yedirmek için ısıdan yararlanır. İşlem 90 dakika ve daha fazla sürebilir. Buradaki süre, daha çok saçınızın uzunluğuna bağlıdır.

Brezilya fönünü yaptırdıktan sonra istanbul travestileri saçlar en az 3-4 gün boyunca yıkanmamalıdır. Bunun nedeni, saça uygulanan solüsyonun tam olarak etkisini gösterebilmesi için bu kadar süreye ihtiyaç duymasıdır. Bunun ardından saçlarınızı yıkamaya başladığınızda kullanmanız gereken şampuanın sodyum sülfat içermemesi gerekir. Brezilya fönünün kalıcılığı için ifade edilen süre ortalama 5 aydır.

Brezilya fönü
Brezilya fönü, 5 aya kadar kalıcılığını koruyan bir saç düzleştirme işlemidir; ancak içeriğindeki bazı kimyasallar saçın doğasına ve sağlığa zarar verebilir.
İlginizi çekebilir: Kıvırcık saçlıların asla yapmaması gereken bakım hataları

Formoldehit faktörü

Formoldehit, güzellik salonlarında kullanılan keratin ürünlerinde bulunan bir maddedir. Sağlığa zararlı olduğu bilinen bu madde, Brezilya fönü uygulamasında saçın elektriklenmesini önleyen bir kimyasaldır. Formoldehit söz konusu olduğunda, kullanılan üründe ne miktarda bulunduğu, sağlık açısından büyük önem taşıyor. Öte yandan bugünlerde formoldehit içermeyen ürün seçenekleri de mevcut.

Kanserojen olduğu bilinen bu maddenin saçınızda kullanılmasını istemiyorsanız, gittiğiniz salondaki uzmana kullandığı üründe formoldehit olup olmadığını mutlaka sorun. Uzman formoldehitsiz ürün kullandıklarını belirtiyorsa, saçı düzleştirmek ve elektriklenmesini önlemek için ne kullandıklarını öğrenin. Çünkü keratin tek başına bu işlemleri yapamaz ve fönden sonraki düz görüntüyü sağlamak için uygulama esnasında mutlaka bir kimyasal kullanılması gerekir.

Brezilya fönü ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Keratin saçı düzleştirmez. Yukarıda da belirttiğimiz gibi saçı düzleştiren keratin değil, keratin içeren ürünlerdeki diğer kimyasallardır. Bu kimyasallar saçın dokusuyla oynar ve bu da şampuanlamadan sonra dahi saçın düz kalmasını sağlar.

Keratinli saç düzleştirme ürünlerinin hepsinde formoldehit yok. Bazı markalar formoldehit yerine glioksilik asit veya türevlerini kullanıyor. Ancak bu ürünlerin saçta 2-3 ay gibi daha kısa bir süre boyunca kalıyor.

Brezilya fönü uygulanan saçlar, normal şampuanla yıkanamaz. Kullandığınız şampuanın sodyum sülfat içermemesi gerekiyor. Ayrıca deniz tuzu spreyi gibi saç şekillendirme ürünlerinden de kesinlikle uzak durmalısınız.
Saç düzleştirme uygulamalarını her istediğinizde yaptırmamalısınız. Bu işlemler, saça zarar verdiği için, bir yılda en fazla üç kere yaptırılmalıdır.

ankara travestileri

Ankara Travestileri Saçlarını Nasıl Koruyor?

Gündelik hayatta pek çoğumuzun yapmaktan vazgeçemediği ama saç sağlığını tehdit eden alışkanlıklar:

Her gün saç yıkamak

Kabul ediyoruz, herkes tertemiz ve mis kokan saçlara sahip olmak ister. Ancak aşırı yağlı ve ağırlaşan bir saçınız yoksa, saçlarınızı her gün yıkamak saç sağlığınızı tehdit etmekten başka bir işe yaramaz. Saç tasarımcılarının ve dermatologların bu konudaki ortak görüşü: Saçlar her günden ziyade, “ihtiyaç duyulduğunda” yani ortalama 2-3 günde bir yıkanmalıdır. Çünkü saçı her gün suya ve şampuanlara maruz bırakmak, saç derisinin saçı korumak ve beslemek için ürettiği doğal yağ dengesinin bozulmasına ve hatta saçın normalden çok daha hızlı ağırlaşarak bir nevi kısır döngüye girilmesine neden olur.

Saçlarınızı en azından gün aşırı yıkamaya çalışın

Saç yıkama konusunda yapılan bir diğer hata da saçı aşırı sıcak suyla yıkamaktır. Saç yıkarken kullanılan fazla sıcak su da tıpkı her gün saç yıkamak gibi saç derisinin doğal florasını bozar; uzun vadede kepeklenme ve saç dökülmesi gibi sorunlara yol açabilir.

Çok fazla saç kremi kullanmak

En sık yapılan saç bakımı hatalarından biri de saç kremini saça deyim yerindeyse boca etmektir! Doğru olan, saç kremini maksimum bir fındık tanesi büyüklüğünde olacak şekilde avucunuza alıp saçın sadece uç kısımlarına uygulamak ve sonrasında iyice durulamaktır. Böylece saç uçlarınız kırılmalara karşı daha dirençli ve parlak olacaktır.

Saç tipine uygun olmayan şampuanlar kullanmak

Sırf kokusunu sevdiğiniz için şampuan satın alanlardansanız bunu acilen bırakın! Çünkü şampuanların içeriğinde bulunan yapay parfümler ve sülfat adı verilen temizleyici ajan (aynı zamanda şampuanın gereğinden fazla köpürmesini de sağlar) saçınıza zarar veren başlıca maddelerdendir. Saçınızın doğal nemini ve canlı görüntüsünü zaman içinde çalarak mat ve cansız bir görüntüye yol açan bu şampuanlar yerine, sülfat içermeyen şampuanları tercih etmelisiniz.

Derin etkili bakım ürünleri kullanmamak

Her yıkama sonrası saç kremi uyguluyor olabilirsiniz. Ancak özellikle yaz mevsiminde sadece saç kremi uygulamak saçınızın nemini korumaya yetmeyebilir. Bu yüzden saçlarınızın içine nüfuz eden profesyonel bakım ürünleri ve nemlendirici saç maskeleri kullanmalısınız. Doğal bir çözüm önerisi isteyenler için ise saçlara haftada bir organik Hindistan cevizi yağı uygulamalarını önerebiliriz.

Çok uzun süre aynı şampuan ve saç kremini kullanmak

Saç bakım uzmanlarının ağız birliği ettiği konulardan biri de yıllar boyu aynı saç ürünlerini kullanmanın sakıncalarıdır. Çünkü çok uzun süre aynı şampuana maruz kalan bir saç derisi artık o şampuanın içerdiği etken maddelere tepki vermemeye başlar. Eğer kullanacağınız saç bakım ürünlerinden maksimum fayda sağlamak istiyorsanız, kendinize 2 farklı ürün seçin ve bunları dönüşümlü olarak kullanın.

Saçları ıslakken fırçalamak

Çoğumuz duştan çıkar çıkmaz saçlarımızın dolaşık tellerini ayırmak için hemen saç fırçasına sarılırız. Ancak bilmek gerekir ki saçlar ıslakken ekstra kırılgan bir hal alır ve bu yüzden ıslakken saçlarınızı fırçalamamanız gerekir. Bunu yapmak yerine saçlarınızı iri dişli bir tarakla açın ve kuruttuktan sonra fırçalayın.

Saçları havluyla sert şekilde kurulamak

Ankara travestileri duştan çıkınca saçları havluyla hoyratça kurulamayan pek kimse yoktur herhalde? Ancak bunu yapmak sandığınızdan daha zararlı olabilir. Az önce bahsettiğimiz gibi ıslakken ekstra kırılganlaşan saçlar sert darbelere direnemez ve çabucak kırılır. Bu kurutma yöntemi yerine güzellik ürünleri satan dükkanlarda bulabileceğiniz mikrofiber ya da kağıttan yapılmış emici saç kurulama bonelerini kullanabilirsiniz.

Çok fazla ısıya maruz bırakmak

Saçınıza yapabileceğiniz en büyük kötülüklerden biri de onu aşırı ısıya maruz bırakmaktır. Bu yüzden her gün fön çektirmek ya da maşa yapmak gibi alışkanlıklarınız varsa bu rutine ince ayar çekmelisiniz. Çünkü sürekli ve aşırı ısı saçın keratin bütünlüğünü bozar ve saçınızın biyolojik yaşını hızla yükseltir. Bu yüzden maşa, fön vb. ısı odaklı uygulamalar için kendinize haftada maksimum 2 defa olmak üzere izin verin ve bu uygulamalardan önce mutlaka ısı öncesi koruyucu ürünler kullanın.

Bulduğunuz her ürünü saçınıza sürmek

Bakım amaçlı bile olsa bulduğunuz her ürünü saçınıza sürmek son derece yanlış bir davranıştır. En iyisi kalitesine ve içeriğine güvendiğiniz birkaç ürünü belirleyerek saç bakımı rutinimizi bu ürünler üzerinden götürmektir. Çünkü ne olursa olsun saça sürülen her endüstriyel ürün kimyasal maddeler içerir. Arzu ederseniz kullandığınız ürünlerin yanına doğal yağlardan oluşan saç bakımı kürleri de ekleyebilirsiniz.

Rutin saç kesiminden kaçınmak

Pek çok travestinin saç kestirme fobisi olduğu bilinen bir gerçek. Ancak sağlıklı saçlara sahip olmanın altın kurallarından biri de her 3 ayda bir saçlarınızın kırıklarını temizleyen ve sağlıkla uzamasına imkan veren bir saç kesimi yaptırmaktır.

 

error: İçerik Çalmak Emeğe Saygısızlıkdır . İsteyin Verelim.